Osadenie informacnej tabule na hradisku - legislativa

11 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa harp
Offline
Osadenie informacnej tabule na hradisku - legislativa

Prislo sukromnou spravou.

 

Zdravím Vás Harp, Antik, chcem sa spýtať, či mi neviete poradiť, aké úrady sa musia požiadať o dovolenie, prípadne ohlásenie, keď chcem umiestniť na nejakom hradisku, ktoré je samozrejme evidované ako arch. lokalita, informačnú tabuľu. Zakladáme OZ, ktoré sa bude snažiť vyrábať a umiestňovať takéto infotabule na hradiskách, lenže   zatiaľ som s tým nemal žiadnu skúsenosť, tak sa pýtam ľudí o ktorých si myslím, že by niečo o tom mohli vedieť. Prípadne mi napíšte koho sa to mám spýtať.   Dík, Orgoň

 

Pokial poznas vlastnika, pripadne spravcu pamiatky zacal by som tam so ziadostou o dovolenie. Nasledne s povolenim od vlastnika by som isiel prerokovat vec na prislusne KPU. Po vydani stanoviska od KPU (urcite budu cciet dalsie povolenia, pripadne nakres a dizajn tabule) by som sa vratil na prislusny stavebny urad a podla ohlasenie drobnej stavby. Ak je vlastnik a spravca obec, mas vyhrate, lebo je z najvatsou pravdepodobnostou aj stavebnym uradom.

 

Druba moznost je tabulu osadit bez predolseho postupu. Funguje, ale hrozi ti, ze ju budes musiet odstranit. Preferujem vsak prvu moznost.

__________________

Pracujem aj pre www.obnova.eu // www.lanovefarby.sk

Fotografia v diskusiach - harp
Obrázok používateľa harp
Offline

Tu by som to riesil taktiez ohlasovackou. Pamiatkarov neobchadzajuc. 

Teda pokial by to malo byt oficialne. Otazkou zostava ci ten strom, alebo jeho uzemie spada pod ochranu prirody vyssiu ako stupen 1. Ak ano, tak aj prirodniari.

Obrázok používateľa cendo zrec
Offline

A ako by to bolo napr. pri osadeni/pripevneni tabule o strom? Mam na mysli pripevnit bud klincom, lanom atd

Obrázok používateľa Bacil
Offline

Myslím, že to nie je predpísané a ani žiadne tlačivo - stačí zosnovať žiadosť kde bude uvedené o čo ide a kontaktné údaje...+ nejaká skica, plán vzhľadu tabule, prípadne spracovaný zámer... kolky netreba.

Obrázok používateľa Orgon
Offline

A čo vlastne treba poslať tomu KPU? Je to nejaká štandardizovaná žiadosť o povolenie na ktorú je tlačivo, alebo sa  to píše "volne" ?   A  platí sa za to nejaký polatok? Pls, ak je to všetko v nejakej norme - zákone, vyhláške a podobne, môžete  sem hodiť  ich názv, alebo číslo?

__________________

www.hradiska.sk

Obrázok používateľa Bacil
Offline

Všetko bude určené v rozhodnutí od KPÚ - možno, ak budú mať dobrú náladu, tak predpíšu len, že v prípade nálezu to treba ohlásiť a riešiť...ak zlú, tak predstihový výskum...to je vo hviezdach.

Obrázok používateľa harp
Offline

Archeologiu (alebo aspon dohlad) ti pravdepodobne predpise KPU. Aj pred lokalitou (znamou castou) to moze byt archeologicky zaujimave.

Obrázok používateľa Orgon
Offline

To som nevedel, vďaka Bacil. A ešte zaujímalo by ma ako je to s osadením takej tabule do zeme na archeologickej lokalite. Veď na to, aby sme ju dali pevne do zeme bude treba vykopať dieru aspoň 30 cm možno aj viac, aby to dobre držalo a to v podstate by sme rozkopávali časť lokality. Toto asi tiež nebude len také jednoduché. Nebude k tomu nutné volať napr archeológa, aby na to "dozeral" ?   Alebo potom možno riešenie by bolo dať ju mimo priestor hradiska napr pred vstupom. 

Obrázok používateľa Bacil
Offline

Tiež by som si pozrel, či tam nieje prírodná rezervácia, príp. CHKO - na umiestnenie tabule v rezervácii treba vybaviť na Krajskom úrade životného prostredia výnimku (tá platí 4 roky a musí sa obnovovať - 60€) - pokuty od ochranárov sú "mastnejšie" ako pamiatkové - a ak je pre organizáciu - tak je to o nulu na konci viac...

Obrázok používateľa harp
Offline

Ktore KPU?

Obrázok používateľa Orgon
Offline

Vďaka za odpoveď, myslím, že keď už investujeme čas a peniaze do tabule, tak nech už je to oficiálne povolené, a žiadna černota. Len trochu mám obavy pred tými pamiatkarmi, ktorí nám to zrejme patrične znechutia ... No ale možno budeme príjemne prekvapení...

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.