Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici ponúka romantiku ako z talianskej Verony

Obrázok k článku

V Matejovom dome na Moysesovom námestí ponúka banskobystrické Stredoslovenské múzeum romantiku v štýle Rómea a Júlie z talianskej Verony. „ Netradičnú spomienku na návštevu múzea v podobe zamilovanej fotografie v historických kostýmoch môžu dvojice zažiť počas letných víkendov v sobotu alebo v nedeľu od 14:00 do 18:00. Tohtoročnú sezónu spestrí aj nová kolekcia historických kostýmov nielen pre dámy, ale aj pre pánov,“ spresňuje koordinátorka expozície Romana Hradecká.

 

Počas horúcich letných dní sa môžu návštevníci schladiť aj v tieni múrov Thurzovho domu na námestí SNP. K dispozícii majú hneď dve expozície. Počas komentovaných prehliadok etnografickej výstavy Otvárajte dvere svadobná rodina sa môžu oboznámiť so svadobnými zvykmi a tradíciami z oblastí mikroregiónu Severného Podpoľania. Vo vzácnej Zelenej sieni môžu obdivovať klenot v klenote - unikátnu rezbársku prácu. „Hlavu svätého Jána Krstiteľa možno smelo zaradiť medzi najlepšie rezbárske práce európskeho sochárstva druhej polovice 15. storočia,“ zdôrazňuje historik a jeden z autorov výstavy Filip Glocko.

 

V Tihányiovskom kaštieli v mestskej časti Radvaň pripravili pracovníci múzea interaktívnu výstavu Včely a včelárstvo, ktorá zasvätí milovníkov prírody do tajomného spoločenstva včiel a odhalí jeho význam pre ľudí i samotnú prírodu. K letnej ponuke Tihányiovského kaštieľa neodmysliteľne patria aj cestovateľské utorky pod holým nebom, ktoré okrem jedinečných cestovateľských zážitkov ponúkajú aj neopakovateľnú atmosféru premietania vonku v neskorých večerných hodinách. „V areáli Tihányiovského kaštieľa môžu návštevníci relaxovať aj v novootvorenej ekozáhrade, kde sa súčasne dozvedia viac o ochrane a starostlivosti o prírodu,“ dopĺňa koordinátorka Dana Bardonová.

 

Stredoslovenské múzeum nezabúda ani na najmenších návštevníkov. K dispozícii majú pravidelné nedeľné tvorivé dielne v Thurzovom dome a v Tihányiovskom kaštieli. Aj počas týždňa je pre prázdninujúce deti pripravený na dlhé letné dni vo všetkých troch expozíciách bohatý program.

 

 

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.