Nitriansko prezentujú nové materiály ako kolísku kresťanstva

Foto: http://www.chatakysucan.wbl.sk

Nitra má nové propagačné materiály, ktoré prezentujú región ako kolísku kresťanstva v strednej Európe. Takéto materiály doteraz na trhu chýbali. Vydalo ich Regionálne združenie Váh – Dunaj – Ipeľ v rámci projektu s názvom Nitriansko – kolíska kresťanstva v strednej Európe. Teraz budú môcť návštevníci mesta nájsť v Nitrianskom informačnom systéme a v Diecéznom múzeu na Nitrianskom hrade dve nové brožúry - Nitra a Nitriansko – Stručný príbeh počiatkov kresťanstva v stredovýchodnej Európe a Mapu najstarších sakrálnych pamiatok regiónu Nitra.
Prvá brožúra obsahuje informácie o počiatkoch kresťanstva na našom území a prezentáciu vybraných najzaujímavejších kresťanských pamiatok. Doplnená je aj o zoznam svätcov spojených s Nitrianskom, prierez najdôležitejšími historickými udalosťami a zoznam najzaujímavejších listinných dokumentov, ktoré sa nachádzajú v Diecéznom múzeu. „Myslíme si, že vhodne doplní medzeru na trhu, pretože je naozaj jednoduchá, krátka a pritom z hľadiska informácií, myslím si, celkom zaujímavá,“ povedal šéf Regionálneho združenia Váh – Dunaj – Ipeľ Daniel Balko. Materiály vytlačí združenie v náklade podľa záujmu Nitrianskeho informačného systému a Diecézneho múzea, kde sa budú predávať za symbolickú sumu.
Združenie tiež vydalo listinné suveníry, ktoré doteraz v ponuke pre turistov neboli. Na ručne vyrábaných papieroch si budú môcť turisti kúpiť niektoré najstaršie listiny, ktoré sa spájajú s raným kresťanstvom a Nitrianskom - napríklad úvod Proglasu v hlaholike. Text „Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha“ je zároveň oficiálnym citátom k jubilejnému Cyrilo-metodskému roku 2013.
Celkové náklady projektu Nitriansko – kolíska kresťanstva v strednej Európe sú 17 040 eur, z toho 15 240 eur získalo združenie z rozpočtovej kapitoly Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Partnermi projektu sú Krajský pamiatkový úrad Nitra a Pokladnica Ostrihomsko-budapeštianskej arcidiecézy.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Nitriansky hrad, Nitra

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.